Mėnulis – dirbtinis palydovas ir kiti kosmoso mitai

Žurnalas "Prie kavos", 2007 Nr. 7 Naujoji kosmoso mitologija – tiesa ar pramanai?
Mokslininkai tikina, kad žmonių žinios apie neaprėpiamas kosmoso platybes yra panašaus lygio į tas, kurias turėjo Kristupas Kolumbas, ieškodamas kelio į Indiją. Be tyrimų ir realių įrodymų praktiškai neįmanoma atskirti, kas faktai, o kas – lakios vaizduotės išmonė. Pastaruoju metu mitai apie kosmosą pamažu griaunami.
Neaiški Mėnulio kilmė
Arčiausiai Žemės esantis dangaus kūnas visada audrino žmonių vaizduotę. Plika akimi matomo palydovo įtaka gamtai ir žmonėms nepaneigiama, tačiau tikrąją jo kilmę mokslininkai aiškinasi iki šiol. Labiausiai tikėtina teorija, kad Mėnulis susiformavo prieš kiek daugiau nei 4,5 mlrd. metų susidūrus Žemei ir panašios masės planetai Tėjai. Manoma, kad dėl smūgio Tėjos planeta suiro, didelė jos dalis virto asteroidais ir dėl milžiniškos sprogimo jėgos pasklido kosmose.

Smulkios dalelės, veikiamos Žemės gravitacijos, susijungė ir suformavo palydovą. Ši teorija puikiai atitinka kompiuterinius modelius. 2014 m. atlikta Mėnulio uolienų analizė patvirtino, kad joje yra žemiškos ir nežinomos kilmės medžiagų. Oksfordo universiteto (Didžioji Britanija) profesorius Alexas Halliday matavo deguonies izotopinės sandaros skirtumus Žemėje bei Mėnulyje ir nustatė, kad skirtumas labai nedidelis. Skirtingas šių aktyvių dalelių lygmuo yra tarsi piršto atspaudas, tad kiekvieno dangaus kūno jis būna unikalus. Toks atradimas perša išvadą, kad Tėja galėjo būti tarsi antroji Žemė. O Nyderlandų astrofizikas Robas de Meijeris šiai teorijai nepritaria ir tikina, esą Mėnulis susiformavo 2900 km gylyje susikaupus branduolinei medžiagai, tada iš pačios Žemės buvo išsviesta dalis plutos ir mantijos ir iš jų susiformavo palydovas. Dalis sąmokslo teorijų entuziastų vis dar tiki, kad Mėnulis yra slapta nežemiškų civilizacijų bazė, dirbtinai sukurta ir atgabenta prie planetos, kad veiktų kaip puolimo atspirties taškas karo atveju. Visgi mokslininkai tikina, esą ištyrę tiek apšviestą, tiek nematomą Mėnulio puses nerado jokių įrodymų, kad jame būta kokios nors protingų būtybių veiklos.
Per daugiau nei pusės amžiaus trukmės kosminę odisėją žmonės sugebėjo išsilaipinti Mėnulio paviršiuje, o dabar puoselėja ambicingus planus kolonizuoti Marsą. Tačiau šių pasiekimų kaina – milžiniška. Oficialiai skelbiama apie dešimtis bandymų pakilti į kosmosą, tačiau realiai Šaltojo karo metu tokių nesėkme pasibaigusių eksperimentų galėjo būti atlikta iki 300.
Astronautai iš praeities
Į viešumą kaip nepatvirtinti duomenys yra iškilę tik du tokie įvykiai. 1991 m. kovo 26 d. į Atlanto vandenyną nusileido kosminė kapsulė, kurioje, kaip teigiama, buvo gyvas amerikiečių astronautas Charles Gibsonas.
Žmogus tikrai pakilo į kosmosą su laivu „Gemini“, bet tai įvyko 1963 m., taigi neįmanoma, kad žmogus galėjo išgyventi du dešimtmečius kapsulėje, kurioje maisto ir deguonies atsargų tebuvo pusei metų. NASA buvo paskelbusi apie šio astronauto žūtį bandymų metu, tačiau netikėtai grįžęs jis buvo paskelbtas neveiksniu ir izoliuotas nuo visuomenės.
Kitas neįprastas atvejis užfiksuotas Fidžio saloje. 2000 m. pasirodęs neaiškus objektas danguje buvo kapsulė iš erdvėlaivio „Endeavour“. Joje aptiktas iš pažiūros visiškai sveikas astronautas Johnas Smith’as. Išsamiai tiriant sveikatą paaiškėjo, kad jo kūno sandara šiek tiek pakitusi ir jis elgiasi neadekvačiai. Deja, kas tiksliai nutiko astronautui, nėra aišku, nes prabėgus kelioms dienoms po sugrįžimo į Žemę vyras dingo be žinios. Nors apie šiuos įvykius sukurta daugybė mitų, teigiančių, kad į Žemę astronautų pavidalu atkeliavo pora ateivių arba net galbūt svečių iš paralelinės visatos, tačiau mokslininkai šiems reiškiniams paaiškinti turi pagrįstą teoriją. Dar nėra galutinai išsiaiškinta, kaip visatoje veikia erdvės ir laiko vientisumas, tad tikėtina, kad abu astronautai pateko į vadinamąją laiko kilpą. Tai, kas Žemėje atrodė kaip keli dešimtmečiai, astronautams galėjo prilygti dvidešimčiai minučių. Juk jie grįžo beveik nepasenę.
Trūkstama planeta
2011 m. pasaulį apskriejo žinia, kad 2012 m. Žemės laukia siaubingas susidūrimas su milžiniška klajojančia planeta, vadinama skirtingais pavadinimais – Nibiru arba Planeta X. Per dvejus metus NASA astrobiologas Davidas Morrisonas suskaičiavo beveik 2 mln. aktyvių internetinių puslapių, kuriuose nagrinėjama Nibiru ir Žemės susidūrimo schema. Kasdien elektroniniu paštu NASA specialistai gaudavo po 5 laiškus šia tema. Toks visuotinis susidomėjimas mokslininkus paskatino atlikti detalesnius tyrimus.
Idėją apie paslaptingą planetą 1995 m. paskelbė tinklalapio ZetaTalk įkūrėja Nancy Lieder. Ji teigė žinanti pasaulio pabaigos datą. Nors dėl planetos pasirodymo moteris suklydo net du kartus (teigė, kad ji pasirodys 2003 m. ir 2012 m.), beveik 15 proc. amerikiečių tiki, kad pasaulio pabaiga Žemei susidūrus su milžinišku kosminiu kūnu tikrai įvyks.
Įdomiausia, kad dalis mokslininkų irgi yra įsitikinę, kad nežinoma planeta gali egzistuoti Saulės sistemos paribyje. Jei jos kelionė orbita trunka net 3600 metų, natūralu, kad ji dar niekada nebuvo užfiksuota. Ypač jei jos trajektorija nepanaši į kitų Saulės sistemos planetų. Gali būti, kad taip toli nuo Saulės esanti planeta juda chaotiškai, nes yra veikiama net kelių skirtingų žvaigždžių traukos. Kol kas mokslininkai neturi nei užtektinai galingų teleskopų, nei žinių, kad galėtų apskaičiuoti tokio sudėtingumo trajektoriją. Tačiau teigiama, kad tokia klajojanti planeta jei egzistuotų, ji nebūtinai turėtų susidurti su Žeme ir ją sunaikinti.
Kur kas labiau tikėtina, kad jos poveikis visoms Saulės sistemoms būtų didžiulis dėl gravitacijos, kuri iš esmės pakeistų šiuo metu veikiančius fizikos dėsnius. Tačiau padariniai galėtų būti menkesni, nei sukeliami kasmet į Žemę krentančių dangaus kūnų. Nukritus Čeliabinsko meteoritui buvo sužalota 1500 žmonių, o tikimybė, kad Žemė artimiausiu metu gali susidurti su už jį didesniu, NASA skaičiavimu, yra 1 iš 45 000.
Specialisto komentaras
Žurnalistas, bioenergetikas, ezoterinių klubų lektorius Gintaras Mikšiūnas
Prognozuojama, kad vystantis mokslui bus plečiami ir kosmoso tyrimai. Tačiau dalis mokslininkų tikina, kad žmonijai iš esmės neįmanoma įminti kosmoso paslapčių, nes kol kas žmogaus protas labai ribotas. Ar iš tikrųjų kosmosas taip ir liks apipintas mitais?
Šis klausimas sudėtingas ne dėl mokslo galimybių ar pažangos, o dėl žmogaus psichologijos. Kaip sakė vienas iš projekto „Disclosure“ vadovų dr. Stevenas Greeras, technologijos, leidžiančios žmonėms skrosti beorę erdvę ir pasiekti kitas planetas, yra žinomos mokslo elitui, tačiau atskleidus naujų žinių apie visatos sandarą ir galimybes keliauti, visuomenėje neišvengiamai susiformuos psichologinis barjeras, kuris neleis to potencialo išnaudoti. Ta informacija prieštarauja dabartiniam moksliniam metodui, kuris ir sukuria žmonių pasaulio ir tikrovės suvokimą. Šiuo metu žmonija vis dar vadovaujasi Aristotelio sukurtais principais, teigiančiais, kad objektyvi tikrovė visiškai nepriklauso nuo žmogaus ir jo valios. Šią tikrovę neva galima pažinti tik atsiribojus ir renkant faktus. Iš tikrųjų vadovaujantis platesniu suvokimu galimybės pažinti visatą pirmiausia priklauso nuo žmogaus sąmonės lygio. Dauguma žmonių gyvena mechaninėje sąmonės būsenoje, todėl jiems ir neįmanoma keliauti kosmose. Itin aukšto sąmonės lygio asmenys atveria ir fizines bei metafizines galimybes tirti visatą, teleportuojantis arba tiesiog klajojant tos pažangios sąmonės daliai. Tačiau būtina suvokti, kad žemas sąmonės lygis, būdingas didžiajai daliai žmonijos, yra palaikomas specialiai. Juk mokslo tamsoje gyvenanti visuomenė daug lengviau valdoma, nes neturi priėjimo prie išteklių, kurie galėtų išlaisvinti. Kita vertus, labai tikėtina, kad visuomenė iš tikrųjų dar nėra pasiruošusi moksliniam, technologiniam ir psichologiniam sukrėtimui.
Žymus konspiracijų teoretikas Davidas Icke pavadino tai neurologiniu kalėjimu, kuris šiuolaikinėje visuomenėje yra neišvengiamas.
Tačiau galima neabejoti, kad dalis pasaulinio mokslo ir politikos elito jau yra peržengusi tą ribą. Todėl tik laiko klausimas, kada technologijų ir informacijos ribojimas pasibaigs. Tiesiog turi įvykti kartų kaita ir sąmoningumo šuolis. Kiek laiko šis kaitos etapas truks, niekas nežino, tai gali įvykti ir staiga, jei pokyčius paskatintų koks nors netikėtas proveržis. Tuomet žmonės palaipsniui prisitaikytų prie naujų technologijų taip, kaip išmoko naudotis internetu ar išmaniaisiais telefonais. Pasak kai kurių teorijų, šis pasikeitimas jau vyksta, pirmiausia politiniu lygmeniu. Tai net siejama su naujuoju JAV prezidentu ir jo finansiniais rėmėjais, kurie pasirengę keisti pasaulio tvarką. Neretai paminima ir nauja energetikos paradigma bei naujų transporto rūšių atsiradimas. Viešojoje erdvėje susikerta pokyčių trokštantis elitas ir tie, kurie nori išlaikyti senąją tvarką. Apie tai labai daug kalba profesionalus lektorius, filmų kūrėjas ir naujų energijos ir materijos paradigmų tyrinėtojas Davidas Wilcockas. Jis teigia, kad pasaulis yra ant senąją ir naująją civilizacijas skiriančio slenksčio. Senoji tvarka vis dar aršiai ginama. Pasitelkiama daugybė priemonių tam, kad pavyktų išlaikyti materializmu pagrįstą žmonijos vystymąsi. Tačiau sąmonės proveržis neišvengiamas.
--
Įdomu
• 2015 m. pasaulinės kosmoso ekonomikos dydis pasiekė 314 mlrd. JAV dolerių. Skaičiuojama, kad nuo 2010 m. ji išaugo net 27 %, o 2020 m. pasaulyje planuojama pasiekti apie 1500 mlrd. JAV dolerių kosmoso pramonės apyvartą.
• Nuo 1980 m. „Mėnulio ambasada“ sėkmingai prekiauja sklypais Mėnulyje. Per tą laiką jau buvo parduoti 7 % Mėnulio paviršiaus. 40 arų Mėnulio žemės kainuoja 150 JAV dolerių. Pirkėjas gauna nuosavybės pažymėjimą ir ploto nuotrauką, padarytą iš amerikiečių palydovo.
• Tarptautinėje kosminėje stotyje 2016 m. pražydo ryškiai oranžinė gvaizdūnė. Tai buvo pirmas augalas, sukrovęs žiedus kosmose. Valgomųjų gvaizdūnių auginimas yra ilgalaikio NASA projekto „Veggie“ dalis. Projekto tikslas – maistui skirtų augalų auginimas kosmose, planuojant ilgalaikes kosmines misijas į Marsą.
• Egzistuoja legenda, kad siekdama galimybės rašyti rašikliu nesvarumo būsenoje, JAV išleido milijonus dolerių. O Rusijos kosmonautai naudojosi pieštuku, nedarydami jokių jo struktūros pokyčių. Tačiau visa tai yra netiesa.
• Kai 2003 m. pirmasis kinų astronautas Jangas Livei pareiškė, kad iš kosmoso nepamatė kelių tūkstančių kilometro ilgio Didžiosios kinų sienos, daug kas labai nusivylė. Mitas, kad Didžioji kinų siena matoma iš kosmoso, žinomas nuo XVIII a. ir net aprašomas vadovėliuose. Jei kinai sieną būtų nudažę žydra arba rožine spalva, ją gal ir būtų galima pastebėti, tačiau blankios spalvos ir iš dalies apaugusios plytos pernelyg susilieja su kraštovaizdžiu, kad jas būtų galima pastebėti iš kosminio laivo.
• Ilgai buvo tikima, kad astronautui beorėje erdvėje nusiėmus apsauginį kostiumą jo kraujas užvirtų, o galva sprogtų. Tačiau mokslininkai tikina, kad vienintelė problema beorėje erdvėje yra deguonies stygius, o net šaltis nebūtų toks pavojingas, nes aplink tiesiog nėra nieko, kas galėtų sugerti žmogaus kūno skleidžiamą šilumą.
Eglė Stratkauskaitė