Kokias Antarktidos paslaptis atskleidžia tirpstantis ledas?

„Prie kavos", 2017 m. sausisDidžiausia planetos dykuma iš ledo ir sniego oficialiai buvo atrasta tik 1820 m. Ilgai buvo manoma, kad vienintelė gyvybė Pietų ašigalyje – imperatoriškieji pingvinai. Tačiau ledynų tirpsmas, stiprūs vėjai ir detalios palydovinės nuotraukos vis dažniau praskleidžia Antarktidą gaubiantį paslapties šydą.

Niekieno žemė
Antarktidos žemynas yra vienintelė vieta Žemėje, nepriklausanti jokiai valstybei. Kol kas čia nerasta jokių vietinių žmonių pėdsakų, kuriuos būtų patvirtinusi tarptautinė mokslininkų bendruomenė. Visgi menkai ištyrinėta ledo žemė žadina viso pasaulio tyrinėtojų vaizduotę, o taip pat ir didžiųjų valstybių ambicijas. Antarktidos žemyno teritorija yra saugoma Antarktidos sutarties, kurioje nustatyta, kad pati teritorija ir joje esantys ištekliai gali būti naudojami tik taikiems tikslams arba moksliniams tyrimams. Žemyno pakraščiuose JAV, Rusija, Kinija ir kitos šalys stato mokslinių tyrimų stotis. Pagrindinis ekspedicijų tikslas – išžvalgyti teritoriją ir nustatyti, kiek naudingųjų iškasenų glūdi po 5 km storio ledu. Tačiau beveik 14 mln. kv. kilometrų plotas vis dar lieka nepažintas. Mokslininkų komanda iš Kinijos, Japonijos ir Didžiosios Britanijos 4 metus galingais visureigiais važinėjo po atšiauriausią Antarktidos rajoną ir tyrė jį radarais. Taip buvo sudarytas apie 900 kv. km paviršiaus reljefo žemėlapis. Pasirodė, kad kadaise žemyno ledas nedengė. Prieš 34 mln. metų čia buvo kalnai ir lygumos su žydinčiomis pievomis, kaip dabar Alpės. Mokslininkai net rado vietą, iš kurios pradėjo plisti ledynas, dengęs aukščiausią viršukalnę. Pamažu jis užklojo visą Antarktidą. Martin Siegert iš Edinburgo universiteto, kuris dalyvavo ekspedicijoje, neabejoja, kad Antarktidos Alpių slėniuose iki šiol yra sušalusių augalų, net nedidelių medžių, tik vargu ar iki jų pavyks prisibrauti. Bet pabandyti galima gręžiant specialiais karšto vandens grąžtais.
Paslapčių kanjonas
Žurnale „Geologija“ 2014 m. buvo aprašytas sensacingas JAV mokslininkų atradimas. Jie teigia, kad Antarktidoje yra tarpeklis, kurio plotas gali būti dvigubai didesnis už Didįjį kanjoną. Kiek anksčiau išnagrinėtas subglacialinio vandens drenažo principas, kartu su šio kanjono atradimu, privedė mokslininkus prie hipotezės, kad šiame kanjone po ledu plyti didžiulis ežeras. Tai beveik 1,3 tūkst. kvadratinių kilometrų dydžio vandens telkinys, kuriame mokslininkų įsitikinimu, egzistuoja dar neatrastos gyvybės formos. Tikėtina, kad tai iki šiol mokslui nežinomos bakterijos, tačiau būtent jų tyrimai galėtų atskleisti, kas iš tikrųjų nutiko dabar ledo žeme virtusiai teritorijai. Tačiau plačiąją visuomenę labiau nei mikroskopiniai gyviai domina nuolat spaudoje pasirodantys pranešimai apie paslaptingus objektus šio neseniai atrasto kanjono teritorijoje. Nors ledynų tirpsmas Pietų ašigalyje vyksta labai lėtai, tačiau ten siaučiantys uraganiniai vėjai atidengia mokslui paslaptimi tampančius objektus. Daugelį jų aptiko žinomas virtualus archeologas iš JAV Joseph Skipper. Paprastai jis „kasinėja“ NASA ir kitų agentūrų Marso ar Mėnulio palydovinėse nuotraukose. Kai Joseph Skipper galiausiai susidomėjo Antarktidos žemynu, aptiko ten tris anomalijas – angą, „skraidančią lėkštę“ ir ežerus. Visi objektai gerai matomi palydovinėse ledinio kontinento nuotraukose, kurias galima aptikti „Google Earth“.
Gyvybės lopšys
Šiuolaikiniai mokslininkai jau neabejoja, kad maždaug prie 13 tūkst. metų Žemės plutos judėjimas į pietus sukėlė didelio masto kataklizmus, o taip pat iš esmės pakeitė pasaulio žemėlapį. Šilto klimato sritys priartėjo prie ašigalio ir drastiškai atšalo. Tikėtina, kad anksčiau beveik tropinio klimato zonoje galėjo gyventi itin pažangi civilizacija. Neretai geologai ir istorikai, kalbėdami apie Antarktidą, ją lygina su Marsu. Mat šis po ledu ir sniegu paslėptas žemynas yra ištyrinėtas tiek pat, kiek ir Raudonoji planeta. Tačiau praėjusio amžiaus archyvuose buvo atrastas stebėtinai tikslus Antarktidos žemėlapis. Paaiškėjo, kad Antarktida taip galėjo atrodyti prieš milijonus metų, kai žmonių dar nebuvo kaip biologinės rūšies. Kas buvo tie senovės kartografai, su tokiu tikslumu nubraižę žemyną, nėra žinoma. Istorikams pavyko išsiaiškinti, kad žemėlapis, remiantis neįtikėtinai senais šaltiniais, sudarytas XV a. Šis atradimas paskatino iškelti daugybę teorijų. O pagrindinė ta, kad kadaise Antarktidoje gyveno itin pažangi rasė, kuri, manoma, galėjo būti nežemiškos kilmės. Kai kurie teoretikai, net teigia, kad ši civilizacija davė pradžią žmonijai. Teigiama, kad Antarktidoje į šiuolaikines panašiomis technologijomis buvo įmanoma naudotis, nes buvo atrastas būdas, kaip panaudoti meteoritų energiją. Šiuolaikinius mokslininkus stebina po amžino įšalo žeme glūdintys meteoritų klodai. Sunku paaiškinti, kaip vienoje vietoje galėjo atsidurti toks didžiulis jų kiekis.
Vartai į žvaigždes
2016 m. rugpjūčio mėnesį Antarktida vėl patraukė viso pasaulio mokslininkų dėmesį. Palydovinėse nuotraukose aptikti į Egipto piramides panašūs statiniai. Nors dalis geologų bendruomenės narių teigia, kad tai gali būti natūralūs dariniai, susiformavę dėl geologinių raidos procesų, tačiau liberaliau nusiteikę mokslininkai 2017 m. vasarą jau planuoja ekspediciją. Itin tiksli smailė skatina mokslininkus manyti, jog tai - žmogaus rankų darbas. O turint omenyje visas ankstesnes prielaidas, kad Antarktida ne visada buvo ledo žemė, tik dar kartą parodo, kiek mažai šiuolaikinis mokslas žino apie ankstesnes civilizacijas. Dalis nežemiškos gyvybės kilmės teorijos šalininkų tikina, kad piramidės Antarktidoje yra ne tik architektūrinis paminklas. Veikiau tai pažangios civilizacijos technologinis palikimas. Manoma, kad piramidės gali būti portalas – žvaigždžių vartai. Tokias išvadas jie daro remdamiesi, deja, nepatvirtintais duomenimis apie panašius statinius Mėnulyje. Viena iš teorijų teigia, kad tarp kelių specifiniu kampu pastatytų piramidžių susidaro itin aukšto dažnio spinduliuotė, kurios pagalba galima iškreipti gravitaciją. Spėjama, kad tai techninės paskirties įrenginys, kuriuo žmonėms nežinoma technologija galėjo būti gabenama technika ir gyvos būtybės. Ši teorija apjungia visas anksčiau iškeltas hipotezes apie Antarktidos apgyvendinimą. Ir netgi galėtų paaiškinti, kodėl pasikeitė Antarktidos geografinė lokacija. Kosminės kilmės teorijos šalininkai teigia, kad ši nežinoma civilizacija statydavo piramides tektoninių plokščių trūkio vietose tam, kad stabilizuotų magmos srautus ir net galėtų kontroliuoti planetos orbitą. Nors visos šios teorijos yra labai miglotos ir tam nėra jokių realių mokslinių faktų, tikimasi, kad ištyrus Antarktidos piramides, bent į dalį ezoterikus ir mokslininkus kamuojančių klausimų bus atsakyta.
Įdomu:
• Piečiausiame žemyne, Antarktidoje, yra apie 90 proc. viso Žemėje esančio ledo, tai sudaro apie ¾ pasaulio gėlo vandens atsargų. Dėl šio fakto būta siūlymų atkirsti didelius gabalus ledo ir juos naudoti vandens trūkumui sausringose teritorijose mažinti. Pavyzdžiui, Saudo Arabijos princas Mohamedas al Faisalas netgi planavo išjudinti 100 mln. tonų ledkalnį iš Antarktidos ir jį nugabenti į Arabijos pusiasalį.
• Spėjama, kad vien piečiausio žemyno šelfe, tiksliau – po Vedelio ir Roso jūromis, stūkso ne mažiau kaip 50 mlrd. barelių naftos. Šis kiekis beveik lygus išžvalgytiems Aliaskos naftos ištekliams. Australijos Antarkties agentūros ekspertų nuomone, prie šių atsargų pridėjus neišžvalgytus žemyninės Antarktidos gelmėse glūdinčius naftos išteklius, šio kontinento naftos atsargos galėtų dar padidėti.
• Antarktida – savotiškas Marsas Žemėje. Aplinka ten labiausiai artima Marso sąlygoms, ypač – stingdančiam Raudonosios planetos šalčiui. Kartais temperatūra Antarktidoje nukrinta iki -80ºС -90ºС. Nors Antarktidoje būna žmonių, o Marse jų ten dar nebuvo, tai dar nereiškia, jog šaltasis žemynas ištyrinėtas geriau už rausvąjį kaimyną.
• 2011 m. Antarktidoje rastas meteoritas tapo svariu argumentu teorijos apie kosminę gyvybės kilmę Žemėje šalininkams. Meteorito cheminė analizė rodo, kad jame yra daug amoniako dujų bei azoto – vienos svarbiausių sudėtinių dalių gyvybės pagrindą sudarančiose DNR molekulėse ir baltymuose.
Specialisto komentaras
Specialisto komentaras
Žurnalistas, bioenergetikas, ezoterinių klubų lektorius Gintaras Mikšiūnas
Teigiama, kad po storu Antarktidos ledu gali slėptis senųjų civilizacijų liekanos, o to įrodymas neseniai palydovinėse nuotraukose pastebėti piramidės formos dariniai. Kiek tiesos yra tokiuose teiginiuose?
Tai jau ne pirmas kartas, kai visuomenę pasiekia informacija apie Antarktidos teritorijoje randamus paslaptingus objektus ir statinius. Tikėtina, kad tai yra būtent piramidės, o ne natūraliai susiformavę dariniai. Piramidžių formos statinių yra visame pasaulyje: Egipte, Kinijoje, Tibeto kalnuose ir net Ramiojo bei Atlanto vandenynų dugne. Jų yra visuose pasaulio kampeliuose, todėl toks statinys, aptiktas Antarktidoje, neturėtų stebinti. Juk piramidžių aptikta net Marse. Yra teorija, kad šie statiniai senųjų civilizacijų, kurioms galėjo priklausyti ir žmonės, komunikacijos forma. Žinoma, visada yra tikimybė, kad tai gali būti ir religinio kulto palikimas. Iš esmės pati piramidės forma siejasi su energijos transformacija. Tikėtina, kad tai techninis įrenginys, kurio paskirtis yra pakeisti vienos energijos rūšį į kitą, pavyzdžiui: kosminę energiją perduoti Žemei. Būtent tokį perdavimą atlieka Egipto ir majų piramidės.
Reikėtų prisiminti 1947 m. JAV suorganizuota ekspediciją į Antarktidą, kuriai vadovavo generolas Richard Byrd. Ekspedicija buvo pavadinta „Didžiuoju šuoliu“ ir oficialiai skirta moksliniams tyrimams. Tačiau iš tikrųjų gerai ginkluoti ir aprūpinti laivai į Antarktidą keliavo ieškoti slaptų nacių bazių. Net buvo manoma, kad per Antrąjį pasaulinį karą ten galėjo būti pastatytas slaptas miestas. Teigiama, kad tuomet Ledo žemėje buvo atrastos šiltos versmės ir tropinės oazės. Generolas R. Byrd savo prisiminimuose rašė, kad Antarktidoje aptiko ir nežemiškos kilmės objektų. Taip pat buvo iškelta teorija, kad būtent Pietų Ašigalyje yra išėjimas į paralelinę Žemę arba Vidurio Žemę, kuri lyg atskiras pasaulis yra įsikūrusi po planetos pluta.
Antarktida yra labai įdomi ir tyrinėtina teritorija. Veikiausiai jau laikas jos paslaptims pamažu iškilti į viešumą ir teorijas pagrįsti faktais. Galima neabejoti, kad nutirpus ledynams abiejuose ašigaliuose, žmogus pamatys dar įdomesnių dalykų.
Eglė Stratkauskaitė