Psichogenetika. GENUS įmanoma pakeisti

Interviu žurnalui „Būrėja“, 2017 m. birželis1. Kas yra psichogenetika?
Tai psichologijos šaka, susijusi su genetika, tirianti genetinių veiksnių ir aplinkos poveikį žmogaus psichinėms funkcijoms susidaryti. Yra ir kitas labai panašus mokslas – epigenetika, siejamas su pasaulyje žinomo mokslininko Piotro Gariajevo vardu. Dar yra kitas panašus mokslas - kvantinė genetija, bangos genetika. P. Gariajevas, kaip ir daugelis kitų šios mokslo krypties atstovų įsitikinę, jog žmogaus, kaip ir kitų gyvų padarų, genomui būdinga ir bangos būsena. Kitaip tariant genomas, kaip ir šviesos fotonas tuo pat metu yra ir daiktas (molėkulė) ir banga (energija) . Būtent dėl bangos būsenos genai sugeba keistis informacija su aplinka, prisitaikyti prie aplinkos anksčiau nei tai padaro smegenys. Idėja, kad genai „savarankiškai“ be mūsų proto ir valios pastangų geba keistis būtiniausia informacija su aplinka gimė dar 19 amžiuje, prancūzų mokslininkui Jeanui Baptistui Lamarckui.

Anot jo, kiekvienas gyvas padaras turi turėti vidinį savo išorės supratimą. Tai esą būtina evoliucijos sąlyga. Pasak to prancūzo, genai keičiasi, reaguodami į išorę. Jo idėja susivedė į tai, kad genetinės mutacijos nevyksta šiaip sau. Jos turi aiškią priežastį: arba vidinę, arba išorinę. Labai ilgai Lamarco idėjos nebuvo suprastos, tačiau XX am. antroje pusėje, atsiradus kvantinei fizikai ir įsibėgėjus tyrimams žmogaus genomo srityje, gimė naujos idėjos, iš esmės keičiančios požiūrį į gyvybės prigintį. Ir šiandien mes stovime ties revoliuciniu slenksčiu, kuomet, gal būt, bus pripažinta, jog gyva yra absoliučiai viskas, o gyvybės forma nebūtinai turi būti tik biologinė.
2. Genetikai teigia, jog visų žmonių bazinis genetinis modelis yra labai
panašus, tačiau visų sveikata skirtinga. Kas turi didžiausią įtaką asmens
sveikatai?
Mokslas jau senai įrodė, kad genai nėra visagaliai. Antai 1990 metais startavo tarptautinis žmogaus genomo projektas. Šio projekto tikslas buvo sudaryti pilną žmogaus genų žemėlapį, o taip pat sukurti virtualią kompiuterinę programą, kurioje būtų atkartotos visos sąveikos. Toks virtualus genomo modelis esą padėtų rasti sprendimus kaip gydyti sudėtingas ir retas ligas. Bet iš tikrųjų tikslas ne ligos, ne sveikatos apsauga, o galimybės ateityje daryti genetinius eksperimentus ir su pačiu žmogumi. Tuo pačiu atsakant į esminį klausimą – kur prasideda gyvybė ir kur ji baigiasi, ar mes esame užkoduoti roborai, ar kietieji diskai, kuriuos galima perinstaliuoti? Atsakant į klausimą, kas labiau lemia žmogaus ligas: ar paveldėjimas, ar aplinkos įtaka, vieningo atsakymo iki šiol nėra. Greičiausiai abu šie faktoriai veikia sinchroniškai?
Pagrindinė XX a. mokslinė dogma sako, kad proteinai žmogaus ląstelėse atlieka visus pagrindinius procesus, o jų funkcijas lemia paveldėtos „genetinės instrukcijos“, lyg kokia nekeičiama kompiuterinė programa. XX amžiuje taip vadinamas darvinizmas jėgos metodais monopolizavo visą tiesą apie gyvybę. Didžiausias XXI a. atradimas yra tai, jog genai labai greitai reaguoja į aplinkos faktorius, o vėliau jie daro įtaką ir žmogaus sveikatai. Ir mes kuo toliau tuo labiau tolstame nuo Darvino ir grįžtame prie Lamarco.
Kitaip tariant, šiendien yra daug svarbiau suvokti ne kokie genai daro įtaką mūsų gyvenimui, o kokią aplinką mes kuriame ir kokioje gyvename. Kalbame pirmiausia apie informacinį bei emocinį foną, kuriame esame. Tai ir turi esminę įtaką žmogaus sveikatai.
3. Ar gyvenimo būdas iš tiesų gali pakeisti genus?
Genai paprasčiausiai atspindi tai, kokia yra mūsų sąveika su aplinka, kuri, kaip ir mes visi, yra sąmoninga. Blogiausiu atveju, jei žmogaus sąmonė pasyvi, jeigu jo sąmoningumas miega, tai žinoma, genai apsprendžia tai, kaip žmogus reaguoja į aplinką. Bet kokiu atveju - genai yra antrinis žmogaus veiklos produktas.
1988 metais Didžiosios Britanijos mokslininkų grupė, vadovaujama molekulinės biologijos specialisto Johano Cairsno (http://en.wikipedia.org/wiki/John_Cairns_(biochemist)) išvedė bakterijas, kurioms genai neleido gamintis laktozę (netoleravo pieno) ir patalpino jas Petrio lėkštutėse, kuriuose vienintelis maistas kaip tik ir buvo tų ląstelių maistui netinkanti laktozė.
Mokslininkai nustebo, kai po dviejų ar trijų dienų lėkštutėse buvo pilna naujų bakterijų, kurios išmoko valgyti laktozę. Dar labiau juos sukrėtė, kai paaiškėjo, jog maisto pakeitimas, pakeitė ir bakterijų DNR struktūrą. Vadinasi iš tikrųjų gyvų organizmų genai pasikeičia sąveikaudami ir/ar reaguodami į išorės (ar vidaus) faktorius.
Tokiu būdu buvo aiškiai įrodyta, jog informacija teka abiejomis kryptimis: nuo DNR link proteinų ir nuo proteinų link DNR. Tokios išvados, savaime aišku, prieštarauja nusistovėjusiai darvinizmo dogmai.
Maža to, remiantis bangine genetika, Piotro Gariajevo ir kitų panašios krypties genetikų tyrimais, genai gali aktyvuotis ir deaktyvuotis. Jie gali ir perduoti signalus aplinkai ir juos gauti. Ląstelių smegenys randasi membranų viduje. Genai visuomet pasikeičia, priklausomai nuo to, kas vyksta išorėje. Išorė šiuo atveju suprantama ir kaip dvasinis, ir kaip materialus pasauliai. Genai tiesiog prisitaiko prie naujų aplinkybių, nepriklausomai nuo to, ar žmogus reaguoja automatiškai, ar pasirenka sąmoningai. Ir bando įtikti tiek žmogaus sąmonės programoms, tiek išorės faktoriaus.
3. Koks gyvenimo būdas įjungia „geruosius“ arba „bloguosius genus? Kaip
galima paveikti savo genus ir pagerinti sveikatą arba išvengti baisių
ligų?
Negalime genų skirstyti į gerus ir blogus. Mes galime perprogramuoti savo DNR. Bet kokiu atveju, mes esame laisvi priimti sprendimus, kurie keičia viską, taip pat ir DNR struktūrą. Kiekvienas iš mūsų turime galią save gydyti ir išgydyti, mes galime keisti savo emocinę būseną, taip, kaip mums patinka.
Blogiausia ką mes, kaip vienintelės biosferoje dominuojančios būtybės galim padaryti, tai nupjaustyti ryšius su pačiu savimi bei leisti baimei, pykčiui tapti mūsų šeimininkais. Masinio programavimo sistema, naudojama žmogaus - zombio, biologinio roboto sukūrimui, formuoja mūsų genetinį kompiuterį už mus, apeinant šonu budrumą, sąmoningumą, protą. Teisybę pasakius žmonija gyvena labai sudėtingoje informacinėje terpėje, kuri daro milžinišką spaudimą tam, kaip mes gyvename, kaip atrodome, ką galvojame ir ką veikiame. Aplinka daro milžinišką įtaką mūsų genų sistemai. Tad šokti prieš bangas, sužinojus tiesą – ne taip lengva. Tas informacinis burbulas, kurieme gyvename ir kurį Hollywoodo režisieriai Wachovskiai pavadino „matrica“, visada stengsis veikti taip, kad mes nesuvoktume tikros tiesios, tačiau drąsius žmones skatins eiti link Tiesos.
Tačiau mes galime neleisti negatyvioms mintims valdyti mūsų biocheminį skafandrą. Mes galime pakeisti tokias programas, kaip „mušk ir bėk“, arba „imk ir slėpkis“, „kas stipresnis, tas valdo“ ir t. t. Mes galime sąmonės būdu išoperuoti iš savęs bet kokią vertikalią piramidinę hierarchiją, konkurenciją, prisitaikymą, korupciją, godumą, baimę.
Nuo ko pradėti? Pirmiausia reikia to panorėti. Vieną gražią dieną, reikia panorėti tapti savęs paties šeimininku. Tada nereikės laukti šeimininkų iš dangaus.
Jei kiekvieną rytą, atsikėlę iš lovos, pažiūrėję į veidrodį matysime TIK grožį ir sveikatą, mūsų genetinė sistema persitvarkys būtent pagal tokią programą. Kai mes keičiame savo supratimą, įsitikinimus, mes keičiame ir emocinę būseną, kuri taip pat pertvarko visą vidinę žmogaus ekosistemą veikti visiškai kitais pagrindais.
Kiekvienas, kuris skaito ir abejoja „ar verta“, „o gal rytoj“, turėtų paklausit, o ką pasakysite savo vaikams, kokį pasaulį jiems paliksite? Nebereaguokime į gąsdinimus tų, kurie desperatiškai mėgina išlaikyti senus ideologinius rėmus. Palinkėkite meilės, jeigu kas nors bandys jums aiškinti jog esate TIK mėsa ir elektrochemija, kad išsivystėte iš beždžionių ir esate nieko neverti egoistai.
5. Ar svarbus asmens sveikatai jo paties mąstymas?
Tai yra pagrindas. Liga atsiranda tada, kai mes pradedame tikėti, jog tai liga. Visa mūsų tradicinė medicina, deja, remiasi gąsdinimais bei negatyvaus lauko formavimu, kuris mus visus padaro neveiksnumo įkaitais. Ir tada atsiranda gelbėtojai, kurie pasiūlo stebuklingas piliules „nuo visų ligų“. Tai gali būti ir farmacininkai, ir ekstrasensai, ir gydytojai, ir šarlatanai. Žmonės pas juos eis ir stovės eilėse prie durų, mokės jiems stebuklingas pinigų sumas, bet sveikesni nebus. Kodėl? Todėl, kad jų genetinis kodas sako, kad kažkas turi pasiimti jų problemas ir duoti sveikatą, žinoma, už pinigus. Bet tokį klaidingą programą metas keisti. Žmogus savyje nešioja visą Mendelejavo lentelę, mūsų organizmai geba pagaminti bet kokią verikliąją medžiagą. Gamta mums pasiruošusi padėti, jei mes jaučiamės jos organiška dalimi. Tik reikia priimti visiškai naują nuostatą ir pradėti visiškai kitaip mąstyti. Ne gydytojai ir ne šarlatanai duoda sveikatą už pinigus. Sveikata slypi požiūryje į save. Jei visą dieną skiti negatyvių energijų žarstymui, priešų ir raganų paieškomis, jei esi nepatenkintas tuo ką matai savo gražiomis akimis, tai nesistebėk, kad gyvenimas ir sveikata griūna. Kartais toks negatyvaus mąstymo stažas būna labai didelis ir žmigui tikrai sunku sustoti, jui labiau, kad visa jo aplinka elgiasi taip pat. Pradėti gyventi kitaip, tapti balta varna – baugu, bet reikia – kito kelio į sveikatą nėra.
6. Kokie psichogenetikos metodai yra naudojami ir kaip jie padeda žmonėms?
Geriausi ir patys seniausi būdai, kaip pakeisti save ir aplinką žmonių jau senai atrasti: malda, meditacija, pagalba artimui, prasmingi darbai bendruomenės labui judėjimas. Apie tai visais laikais kalba visos pasaulio religijos, visi išminčiai. Visa tai daro mus žmonėmis.
Apibendrinant visas įmanomas metodikas, kaip keisti save ir savo gyvenimą, mes vis viena atsiremsime į įpročius. Sustokime, atsisėskime ir nesikelkime iš vietos tol, kol išsiaiškinsime, kokie įpročiai mus verčia jaustis prastai, kokie - gerai. Susofmuokime savyje naujus įpročius, kurie keičia visą mūsų vidinį ir išorinį pasaulį. Kaip tai padaryti? Apie tai ką mes kalbame iliustruoja senas tarybinis animacijis filmukas „Stebuklingas maišelis“ apie blogiuką meškiuką, kuris norėjo daryti ką nori ir visiems miško žvėreliams krėtė eibes. Meškiuko senelis nenorėjo drausti meškiukui daryti ką nori ir sugalvojo būdą kaip pakeisti jo įpročius. Senolis meškinas anūkui patarė pasikabinti maišelį ir dėti į jį akmenėlius. Bes ne šiaip sau, o už padarytus gerus darbus. Kai gerų darbų maišas bus pilnas, galėsiąs daryti ką nori. Surinkęs pilną gerų darbų maišą, meškiukas blogų darbų daryti jau nebegalėjo ir nebenorėto. Tai puikus pavyzdys vaikams ir ne tik, kaip galima pertvarkyti savo psichiką veikti naujai.