Jūs esate čiaŽurnalai / Gintaras's blog / Déjà vu – kur tai mačiau?

Déjà vu – kur tai mačiau?


ĮrašėGintaras- Įrašyta25 Rugsėjo 2014

Žurnalas "Būrėja" 2014 spalis Nr. 10 (144)

Daugeliui bent kartą gyvenime teko patirti jausmą, kad kas nors yra išgyventa anksčiau, nors iš tiesų tai vyksta pirmą kartą. Kaip atsiranda šis keistas jausmas, pasakoja parapsichologas, žurnalistas, ezoterinių klubų lektorius Gintaras Mikšiūnas.

- Kas tai yra déjà vu jausmas?

Pažodžiui déjà vu (jau matyta) reiškia patiriamus įvykius, kurie kartojasi. Pirmą kartą šis terminas buvo pavartotas Emilio Buarako knygoje „Psichikos mokslų ateitis“. Šis Prancūzijos mokslininkas, gyvenęs ir dirbęs XIX a. pabaigoje, savo veikale numatė gaires, į kokius klausimus psichologijos mokslui dar teks atsakyti netolimoje ateityje. Įdomu tai, kad praėjus daugiau nei 100 m. didesnių aiškumų sąmonės tyrimų srityje neatsirado, o šis terminas toliau gyvena savarankišką gyvenimą. Juo vadinami įvairūs keisti nutikimai, kai žmonės, pamatę vaizdą, išgirdę garsą, užuodę kvapą, palietę daiktą ar paragavę pirmą kartą valgomą patiekalą, suvokia, kad tai jau buvo.

- Kodėl jis aplanko žmones?

- Remiantis klasikinio racionalaus mokslo koncepcija, kuri žmogų aiškina kaip biocheminių procesų visumą, tai yra psichikos susirgimo simptomai, nes manoma, kad sveikos psichikos asmuo su tokiais fenomenais susidurti negali. Jeigu ir susiduria, viskam turi būti racionalus, logiškas paaiškinimas. Tačiau sąmonės ir smegenų veiklos neįmanoma paaiškinti remiantis tik mechanika ir įprasta logika. Mokslas iki šiol nepateikė vienareikšmiško atsakymo, ar žmogus mąsto smegenimis, ar jos tik priima ir perduoda informaciją, kuri savaime yra už laiko ir erdvės ribų. Esmė ta, kad būna visaip.

Tai du vienas kitą papildantys sąmonės lygmenys: kolektyvinis ir individualus. Yra individualus protas, kuris gali būti smegenų veiklos produktas, susijęs su fiziniu kūnu. Taip pat yra kolektyvinė sąmonė, arba kolektyvinis Visatos duomenų bankas, kuriame yra viskas, kas buvo, yra ir bus. Ta nematoma, neišmatuojama dalis yra tikroji mūsų prigimtis, tik atėjęs į šį pasaulį žmogus tai pamiršta. Šis mūsų „aš“ lygmuo įvairiose tradicijose vadinamas įvairiai: kauzaliniu pasauliu, noosfera, akaša, puruša, likimų knyga ir pan.

Būdami įprastos sąmonės būsenos žmonės turi įgimtą apsaugą nuo to, ką būtų galima vadinti kolektyviniu protu, esančiu už laiko ir erdvės. Jeigu to nebūtų, galėtume prisiminti praėjusius gyvenimus ir matyti ateities perspektyvas. Toks yra gamtos ir Dievo sumanymas, nes priešingu atveju galbūt gyvenimas prarastų savo žavesį. Tačiau yra tam tikrų situacijų, kai tos apsaugos nesuveikia arba dingsta. Tai gali sukelti koks nors stiprus emocinis pergyvenimas. Tada iš kolektyvinės atminties išplaukia informacija apie jau buvusius pergyvenamus įvykius.

Déjà vu – tos pačios prigimties reiškinys, kaip ir telepatija arba aiškiaregystė. Tik šiuo atveju šis jausmas pasireiškia spontaniškai dėl kokių nors išgyventų pergyvenimų. Taip pat su panašiu reiškiniu gali susidurti užsiimantieji dvasinėmis praktikomis. Kai kuriose jogos tradicijose tai laikoma ženklu, kad materiali individuali sąmonė bunda.

- Ar šis jausmas vienodai būdingas ir vyrams, ir moterims? Kokiame amžiuje jis dažniausiai aplanko?

- Tiek vyrams, tiek moterims šis jausmas pasireiškia vienodai. Šis reiškinys nuo amžiaus taip pat mažai priklauso. Norint žinoti, kokiems žmonėms tai dažniau atsitinka, atsakymas būtų toks: jautriems ir užsiimantiems įvairiomis praktikomis. Dvasinės praktikos žmogų daro jautresnį, vadinasi, jo protas pamažu iš individualaus pereina į kolektyvinę kokybę. Toks yra šio pasaulio žaidimas. Déjà vu ar kitokie pergyvenimai jogos praktikose vadinami sidchomis, pašaliniais efektais. Rekomenduojama į tai nekoncentruoti dėmesio.

- Šį jausmą gali patirti vaikai?

- Vaikai daugiau patiria, todėl informacija apie tai, kas bus, juos pasiekia dažniau negu suaugusiuosius. Tačiau tai nėra išimtis.

- Kaip šį fenomeną aiškina mokslininkai?

- Mokslas mokslui nelygus. Kaip ir paprastų žmonių, taip ir mokslininkų pasaulyje šiuo klausimu nuomonės skiriasi. Klasikinio, mechaninio mokslo tyrėjai teigia, kad déjà vu yra ligos požymis. Holistinės psichologijos tyrėjai tai vadina transpersonalinės sąmonės potyriais ar pan.

- Jeigu pirmą kartą lankantis kokioje nors vietoje ji atrodo pažįstama, ar tai gali reikšti, kad čia būta praeituose gyvenimuose?

- Laikas ir erdvė – reliatyvios substancijos. Tai nėra objektyvi duotybė. Tai mūsų kūryba. Realybė priklauso nuo stebėtojo. Mes nieko nežinome apie praeitus gyvenimus, nors jie galbūt egzistuoja kiekvienam žmogui individualiai. Informacija mus gali pasiekti tik iš praeities, tiek iš ateities, galbūt iš paralelinio pasaulio, kuris būna toks pat individualiai realus, kaip ir mūsų regimas. Todėl gali būti, kad déjà vu žmogus patiria ir tai, kas buvo, ir tai, kas bus. Galbūt gyvename kelis gyvenimus, keliose realybėse tuo pat metu. Taigi visaip būna.

- Ar yra sąsajų tarp déjà vu jausmo ir sapnų? Šį jausmą galima patirti sapnuojant?

- Sapnai – panašios prigimties reiškinys. Žmogui sapnuojant aktyvuojasi tam tikri smegenų centrai, kurie silpnina apsaugas, todėl jis gali gauti informaciją iš ateities, praeities ir paralelinių pasaulių. Karlas Gustavas Jungas tikino, kad tam tikri sapnai – kolektyvinės matricos dalis. Per sapnus asmuo prisijungia prie kolektyvinio duomenų banko ir gauna informaciją 4D formos pavidalais, kuriuos K. G. Jungas pavadino archetipais. Susilpninti apsaugas galima ne tik per sapnus, bet ir atliekant kvėpavimo pratimus, vartojant psichotropinius preparatus, durnaropes, kaktusus, grybus. Jais naudojosi įvairių tradicijų šamanai. Tačiau mokslininkai ir žinomas čekų tyrėjas S. Grofas įrodė, kad tai nepatikima.

- Įmanoma sužinoti, iš kur pažįstama anksčiau nelankyta vieta ar nematytas reginys?

- Fizinio kūno lygmenyje priimame informaciją iš aplinkos 98 % penkių pagrindinių juslių pagalba. Dažniausiai déjà vu suveikia per vieną jų. Mums gali pasirodyti ne tik anksčiau matyta vieta, kurioje esame pirmą kartą. Kartais sutikus žmogų pirmą sykį jis atrodo kažkur matytas. Būna ir taip, kad pirmą kartą išgirdus melodiją ji sukelia prisiminimus, kurių realiai asmens gyvenime negalėjo būti. Taip pat yra ir su kvapais bei skoniais. Gali būti tiesiog kokia nors pažįstama vibracija. Sužinoti, iš kur visa tai? Ar to reikia? Tiesiog geriau palikti tą įvykį ramybėje ir žiūrėti kaip į kokį nors žaidimą.

- Déjà vu jausmas gali būti aiškiaregystės požymis?

- Tai visada yra rimtas požymis, kad suvokiant žmogaus gyvenimą viskas keičiasi. Materialus individualus protas – statiška mašina. Ji pripažįsta įprastus gyvenimo kontūrus ir pažįstamą ritmą. Pokyčiai nėra malonūs, jeigu žmogus gyvena tokioje proto inercijos vergovėje, kuri pasako, kas yra tikra, o kas ne. Déjà vu gali reikšti tokios asmeninės matricos griūtį, nes permainos – labai stipus emocinis krūvis. Jis griauna arba silpnina apsauginį sluoksnį, esantį tarp individualaus ir kolektyvinio proto.

- Ar yra būdų specialiai sukelti déjà vu?

- Iš kur kilo posakis „čiuožia stogas“? Pastarasis ir yra ta apsauga, kuri individualų protą saugo nuo kolektyvinio. Taip yra Dievo ir gamtos sugalvota. Egzistuoja procesas, kuris vadinamas asmens raida arba evoliucija. Jis veda žmogų iš dieviškos vienybės į atskirtą kūną. Paskui durys užsidaro, kad žmogus paklaidžiotų, ieškodamas kelio namo. Todėl specialiai sukelti tokius pergyvenimus nėra prasmės, netgi žalinga. Jeigu žmogus praktikuoja grįžimą namo, pavyzdžiui, per dvasines praktikas, tarkime, jogą, tuomet mokytojas įspėja, kad šiame kelyje galimi fenomenai, į kuriuos nereikia kreipti dėmesio. Déjà vu gali pasitarnauti kaip atpažinimo raketa, kuri parodo, kad sąmonė grįžta į vienybę. Tačiau dvasiniame kelyje tai neturi jokios reikšmės.

- Kaip šis jausmas gali būti susijęs su neurologiniais sutrikimais?

- Tiesiogiai, nes yra tokių psichinių negalių, kurių metu dėl neurologinių sutrikimų „tirpsta“ ta vadinama apsauga arba joje atsiranda „plyšių“. Reikėtų nepamiršti, kad neregimas anapusinis pasaulis yra neišmatuojamo ir protu nesuvokiamo dydžio. Tačiau bendraujant su juo veikia paprasta taisyklė: iš ten gausite tai, kuo esate. Kokia jūsų dabartinė būsena, tokią informaciją galimai 4D formato hologramų pavidalu ir gausite, jeigu būsite pravėrę sąmonės kaiščius. Patiriantieji psichikos negalias savo vidinio pasaulio nevaldo, todėl nevaldomai gauna ir atgal. Psichikos ligonis gali pasakyti daug netikėtos tiesos, bet ji bus chaotiška. Tam tikra prasme meno žmonės dažniausiai gyvena su atviromis „juškomis“, tačiau geba tą srautą valdyti, nes savo vizijas paverčia materija, t. y meno kūriniais.

- Galbūt po hipnozės seansų déjà vu jausmas dažniau aplanko žmogų?

- Per hipnozę taip pat dirbtinai įsibraunama į asmeninę ir kolektyvinę sąmonę. Tuomet galima nulaužti apsaugas, tačiau gamta tokių dalykų nemėgsta. Kiekvienas lazdos perlenkimas turi savo kainą.

- Ką reikėtų daryti, jeigu deja vu aplanko nuolatos ir tai vargina?

- Tai ženklas, kad sąmonė keičiasi. Tokiu atveju galima kreiptis į dvasinius mokytojus arba pasitarti su psichologu. Jeigu tai bus kvalifikuotas savo srities žinovas, patars, ką daryti. Bet kokiu atveju tai – geras ženklas, kad savo kelio vienybės link paieškas reikėtų nukreipti į save.

Aistė Sakalauskienė. Žurnalas "Būrėja". 2014 m.

Sindikacija

Surinktas turinys

Žemės pulsas: kronika ir analizė

Pasikeitimai Žemės magnetiniame lauke
--------
Japonijos mokslininkai nustatė, jog Žemė artimiausiais metais gali trumpam atšalti
--------
Kodėl pastaruoju metu Žemė tapo seismiškai aktyvesnė? Faktai ir analizė
--------
Analitinė informacija apie tai, kaip klimato kataklizmai veikia draudimo rizikas
--------
Anomalinių Žemės vietų žemėlapis
--------
Prognozuojama, jog Saulės aktyvumas pasieks maksimumą 2013 metais
--------
Seisminis Žemės plutos aktyvumas ir drebėjimai. Informacija realiu laiku
--------
Informacija apie litosferos plokščių judėjimą
--------
Žemės drebėjimų statistika
--------
Blyksių Saulėje kronika, pavojingi ir nepavojingi laikotarpiai
--------
Saulės aktyvumas, audros, blyksniai. Palydovo SOHO duomenys realiu laiku
--------
Mėnulio fazės ir užtemimai. Palydovo duomenys realiu laiku
--------
Situacija Saulės sistemoje, planetų ir palydovų judėjimas realiu laiku
--------
Saulės atmosferos būsena ir pokyčiai Žemės magnetosferoje. Magnetinės audros, pavojaus laipsniai vakar šiandien, rytoj
--------
Padėtis Žemės jonosferoje bei radioaktyvumo stebėjimai realiu laiku
--------
Žemės magnetosferos pokyčių stebėjimai realiu laiku
--------
Vulkaninis aktyvymas ir ugnikalnių įsiveržimai. naujausios žinios
--------
Ką veikia visi Žemės ugnikalniai realiu laiku?
--------
Pranešimai apie radiacinį užterštumą ir pavojingas avarijas
--------
Uraganai, tornado, liūtys, nuošliaužos ir kitos stichijos. Įvykių kronika
--------
Technogeninės katastrofos ir avarijos
--------
Politinių ir ekonominių anomalijų kronika ir analizė
--------
Orų prognozė šiandien, rytoj, potyt ir 2 savaitėms
--------
Lietuvos hidrometerologijos tarnybos informacija
--------
Neatpažintų skraidančių objektų (NSO)stebėjimo kronika (rusų k.)
--------
Neatpažintų skraidančių objektų (NSO)stebėjimas ir atskleidžiami faktai (angl. k.)
--------
Apibendrintos ufologų išvados apie tai kas iš tikrųjų vyksta pasaulyje (rusų k.)

--------
Grėsmę keliantys asteroidai: statistika ir komentarai
--------
Astrologinės prognozės, horoskopai, mėnulio fazės
--------
Numerologinė analizė ir konsultacijos

Navigacija